Strona internetowa projektu:
https://www.jck.pl/article/21/partnerzy-z-kultura-ii/
Numer Projektu
0156
Kategoria interwencji
119 Inwestycje w zdolności instytucjonalne i w sprawność administracji publicznej oraz efektywność usług publicznych na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym w celu przeprowadzenia reform, z uwzględnieniem lepszego stanowienia prawa i dobrego rządzenia
Sukcesy projektu
W tym dwuletnim, transgranicznym przedsięwzięciu, partnerzy projektu postanowili zintensyfikować wzajemne kontakty mieszkańców regionu Jeleniej Góry, Bautzen, Görlitz i Zittau. Liczne transgraniczne wydarzenia kulturalne z udziałem artystów z kraju sąsiada stwarzają okazję do lepszego wzajemnego poznania swoich kultur, a także idei, zasad i wartości Unii Europejskiej.
Partnerzy podzielili projekt na dwie sekcje. W pierwszej z nich, którą nazwali MUZYKA zaplanowali „Festival Silesia Sonans”, który promuje muzykę klasyczną w obszarze transgranicznym. Dwie edycje festiwalu uświetnią sezon kulturalny w Jeleniej Górze i regionie pogranicza. Zorganizują również dwie edycje trzydniowych „Polsko – Niemieckich Warsztatów Orkiestrowych” dla młodzieży i amatorów. W trakcie warsztatów polscy i niemieccy uczestnicy będą wspólnie pracować, słuchać siebie nawzajem i poznawać największe dzieła europejskiej tradycji muzycznej. Integralną częścią sekcji MUZYKA są również dwie edycje „Polsko-Niemieckich Warsztatów Teatru Muzycznego”. To 14 dniowe warsztaty z udziałem osób niepełnosprawnych, które wraz z członkami polsko-niemieckich grup teatralnych i profesjonalistami z Polski i Niemiec przygotują i zaprezentują przedstawienia muzyczne przed publicznością po obu stronach granicy.
W drugiej sekcji: TEATR partnerzy projektu zaplanowali „Festival Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA” czyli spektakularną 6-dniową akcję działań teatralnych, warsztatów, paneli dyskusyjnych, prezentacji konkursowych i mistrzowskich. Zorganizują również EKO piknik teatralny, który odbędzie się w centrum miasta w plenerze. Będzie też „J-O-Ś”, innowacyjna różnorodność teatralnych działań pedagogicznych, od prezentacji dużych i małych zespołów z Polski i Niemiec, połączonych z klubami teatralnymi dla wszystkich grup wiekowych. „Festiwal Lalkarski” pozwoli na spotkanie i współpracę polsko-niemieckich ludzi teatru i publiczności. Jeleniogórskie Centrum Kultury będzie również współorganizować Międzynarodowe Sympozjum Teatralne „Myśleć swobodną przestrzenią – potencjał transkulturowej pracy w teatrze” w Bautzen. Sympozjum poświęcone będzie potencjałowi i możliwości oddziaływania transkulturalnej pracy teatralnej w polsko-saksońskim regionie granicznym.