Strona internetowa projektu:
http://www.archiwum.straz.gorzow.pl/category/sprawy-biezace-wydzialu-kwatermistrzowsko-technicznego/srodki-pomocowe/interreg-polska-saksonia-2014-2020/
Numer Projektu
0075
Kategoria interwencji
088 Zapobieganie zagrożeniom naturalnym niezwiązanym z klimatem (np. trzęsieniami ziemi) oraz wywołanym działalnością człowieka, np. awariami przemysłowymi, oraz zarządzanie ryzykiem w tym zakresie, w tym zwiększanie świadomości, ochrona ludności oraz systemy i infrastruktura do celów zarządzania klęskami i katastrofami
Sukcesy projektu
Projekt „Strażacy na pograniczu polsko-saksońskim” to bezpośrednia odpowiedź na zagrożenia, jakie niesie za sobą m.in. duża lesistość obszaru, funkcjonujące po obu stronach granicy zakłady wykorzystujące w procesach technologicznych substancje niebezpieczne oraz anomalia pogodowe. Dla ochrony zdrowia i mienia mieszkańców pogranicza, ale również ochrony jego unikalnego dziedzictwa – wpisanego na listę UNESCO Parku Mużakowskiego – partnerzy projektu zdecydowali się podjąć wspólne działania mające na celu stworzenie transgranicznego systemu bezpieczeństwa oraz wspólne usuwanie powstałych zagrożeń.
Działania w projekcie przebiegały trzytorowo. Po pierwsze dedykowane były podniesieniu poziomu wyszkolenia, umiejętności oraz współdziałania strażaków i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na pograniczu polsko-saksońskim. We wspólnych transgranicznych szkoleniach i ćwiczeniach uczestniczyli nie tylko przedstawiciele Straży Pożarnej, ale również wszystkie służby wspomagające (Pogotowie Ratunkowe, Policja, administracja samorządowa, itd. biorące czynny udział w realnych zdarzeniach, w zależności od miejsca ćwiczeń) oraz mieszkańcy pogranicza. Istotnym elementem projektu było również doposażenie służb w nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczy, dzięki czemu znacznie podniósł się poziom bezpieczeństwa ratowników i zdolności interwencji. Nie zapomniano także o kampanii informacyjnej dla dzieci dot. modeli zachowań w sytuacji zagrożenia oraz ochrony i dbałości o środowisko naturalne.
W efekcie realizacji projektu nie tylko wzrósł poziom bezpieczeństwa i możliwości szybkiego reagowania w sytuacji zagrożenia, ale również podniosła się świadomość społeczności lokalnej, zwłaszcza dzieci i młodzieży w zakresie wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne, jak i zachowań w sytuacji zagrożenia życia.