Pojęcie pomocy publicznej
Podstawą wolnego rynku w UE jest zasada konkurencji. Państwo członkowskie ma obowiązek stać na straży tej zasady. Udzielenie pomocy publicznej jest niezgodne z rynkiem wewnętrznym, gdyż zakłóca to jego funkcjonowanie i uprzywilejowuje niektóre podmioty. Prawo UE dopuszcza jednak stosowanie wsparcia ze strony państwa (czyli udzielanie pomocy publicznej) na konkretnych warunkach.
Nie istnieje legalna definicja pomocy publicznej. Źródłem prawa i oparciem dla określenia czym jest pomoc publiczna są art. 107 i 108 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), w szczególności:
„z zastrzeżeniem innych postanowień przewidzianych w Traktatach, wszelka pomoc przyznawana przez Państwo Członkowskie lub przy użyciu zasobów państwowych w jakiejkolwiek formie, która zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji poprzez sprzyjanie niektórym przedsiębiorstwom lub produkcji niektórych towarów, jest niezgodna z rynkiem wewnętrznym w zakresie, w jakim wpływa na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi” (art. 107 ust. 1 TFUE).
Szczegółowe informacje znajdują się w podręczniku programu – rozdział X.6